Dijital Reklam Yönetimi

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama için pek çok isim kullanılmakta, bunların bazıları; interaktif pazarlama, çevrimiçi pazarlama, internet pazarlaması veya e-pazarlamadır. 

Dijital pazarlama, temelde dört adımdan oluşur;

  1. Elde Etmek
  2. Müşteri Kazanmak
  3. Ölçümler ve gerekli optimizasyonları sağlamak
  4. Büyütmek

Dijital pazarlama ile müşterilerine ulaşmaya çalışan işletmeler için bu 4 adım oldukça kilit bir öneme sahiptir.

Elde Etme aşamasında müşteriyi web sitesine veya satışın gerçekleştiği sayfaya çekebilmek için kullanılan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Sosyal Medya PazarlamasıE-posta PazarlamasıGelir OrtaklığıViral Pazarlama ve Mobil Pazarlama aktiviteleri ele alınır.

Müşteri Kazanmak, Elde Etme tekniğinden sonra web sitesine çekilen müşteriyi kazanma aşamasında önem taşır. Bunun için başka aktivitelere de ihtiyaç duyulur. Arama motorlarından ya da farklı dijital kanallardan web sitesine gelen ziyaretçiler potansiyel müşterilerdir ve bu potansiyel müşterileri kazanarak gerçek müşteriye dönüştürmek gerekir.Bu aktiviteler; kullanılabilirlik ve erişe bilirlik çalışmaları, müşteri kararına destek olan mekanizmaların güçlendirilmesi, içerik yönetimi, sitenin işe yararlılığını arttırma, satış metinlerinde ikna edici mesajlar verme, müşteriye göre kişiselleştirme, müşteri bölümlerini ayırma ve belirlenen bu bölümlere efektif bir biçimde odaklanma çalışmalarıdır.

Ölçümler ve gerekli optimizasyonları sağlamak; dijital pazarlama aktivitelerindeki en önemli aşama denilebilir. Firmanın başarısını ölçmesine, neleri doğru ve yanlış yaptığını anlayabilmesine yardımcı olan ayrıca rakipleri ile kendisini kıyaslamasına sağlayan testler ve analiz yöntemleri uygulanır. Web analist yazılımları yardımıyla elde et ve kazan aşamalarında yapılan aktiviteler değerlendirilir, ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda optimize edilecek kısımlar belirlenir. Web sitesinin başarı kriterleri ile rakiplerin başarı kriterleri karşılaştırılır. Müşterilerin beklentileri ve fikirlerini anlama adına a/b testleri ve çok değişkenli testler uygulanır.

Büyütmek aşamasında yapılması gereken aktiviteler mevcut müşterileri memnun etmek ve onlar için en iyi hizmeti sunabilmektir. Kullanılabilecek teknikler ise; e-posta pazarlaması, fiyatlandırma stratejileri uygulamaları, kişiselleştirme, sadakat programları, referans programları, topluluk oluşturmadır.

Yani, dijital reklam bir yere reklam vermekten çok daha fazlasıdır. İhtiyacınız olduğunda biz buradayız.