Anasayfa Blog E-Ticaret V5 SADECEWEB

E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret sitesi nedir ne işe yarar ?

E-ticaret sitelerinin amacı ürün/hizmet maliyetlerini düşürmek ve müşteriye sunulan hizmetin kalitesini iyileştirmektir.

Ticaret, mal veya hizmetin satın alınması ve satılması işlemlerine verilen genel bir isimdir. Bu işlemi sanal ortama taşıma işlemine ise e-ticaret diyoruz.

E-Ticaretin ana hedefi, ticari işlemlerin internet üzerinde en basit, hızlı, verimli ve güvenli şekilde yapılmasıdır. Ürün ve hizmetlerin müşteriye sunumu, siparişin basit adımlarla gerçekleşmesi, ödeme işlemlerinin kolay ve güvenlik içinde olması ve ürün ya da hizmetin en hızlı şekilde müşteriye ulaştırılması e-ticaretin temelini oluşturur. Kısacası e-ticaret, bir şirketin iş yapma imkanlarını bulunduğu şehir veya kapı müşterisi formatından çıkararak, 7/24 kesintisiz hizmet sunumu içinde tüm dünyaya sunmasıdır.

E-ticaret sitelerinin amaci ürün/hizmet maliyetlerini düşürmek ve müşteriye sunulan hizmetin kalitesini iyilestirmektir.

E-ticaret yeni bir ekonomi anlayışı değildir.

Yeni ekonomi yoktur, tek bir ekonomi vardır. Yeni olan iş modelleridir. Yeni iş modellinde, e-ticaretin ilk adimları büyük bir iş stratejisi olarak ortaya çıkmaktadır. Teknoloji ve telekomünikasyon sistemlerindeki gelismeler ile ticaretin yapilma seklini değiştiren yeni uygulamalara yol açmıştır. Değişik büyüklükteki bir çok firma e-ticaret stratejisini ya baslatmis durumdalar ya da çok yakin bir zamanda bu adımı atmayı planlamaktadır. Müşterikerden gelen ürün ve hizmet arzındaki artış, iş dünyasındaki rekabeti genel ölçekte zorlaştırmıştır. İşadamları buna uyum sağlamak için organizasyonlarını ve çalışma tarzlarını değiştirerek, firma-müşteri-tedarikçi arasıdaki engelleri internet ve e-ticaret ile kaldırarak şeffaf bir yapıya geçme adımlarını atmaktadırlar. E-ticaret son yillarda dikkatleri üzerine çekmesine rağmen, 20 yildan beri çesitli sekillerde varligini sürdürmektedir. Kredi karti kullanımının artması ve telefon bankacılığının gelişmesi e-ticaret yaygınlaşmasına yön vermistir.

E-Ticaret sistemlerinin uygulanması ile şirketinizin ölçülebilir bir şekilde, ne kazanç sağladığını ve şirketinize ne yararlar getirdiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

E-Ticaret siteleri satıcı ve müşteri arasında kağıt ve iş gücüne dayalı ilişkiyi tümüyle değiştirmektedir. E-Ticaret siteleri yalnız başına ticari bilgi alışverişini standart hale getiren bir metod'dur. Fakat bu gelismelerden hiçbirisi tek basina Internet kadar e-ticaretin gelismesinde büyük bir rol oynamamıştır.

Internet teknolojisi, hizmetler sektöründe global ticaret üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bilgisayar yazılımı, eglenceye dönük ürünler (Filmler, videolar, oyunlar, müzik ses kayitlari), enformasyon hizmetleri (Veri tabanlari, online gazeteler), teknik enformasyon, ürün lisanslari, finansal ve profesyonel hizmetler (Is ve teknik danismanlik, muhasebe, mimari tasarim, hukuki danismanlik, seyahat hizmetleri vs.) elektronik ortamda yapilmaktadir. Bu ticari islemlerde arti deger online olarak gerçeklesmektedir. Global enformasyon altyapisi, yeni ticari islem sekillerini kolaylastirip, maliyetlerde dramatik düsüslere yol açarak, hizmetlerde ve diger alanlarda, ticareti kökten degistirmek potansiyeline sahiptir.

E-Ticaret ile daha esnek yapıya kavuşan, tedarikçileri ile daha yakın çalışan, müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarına daha hızlı cevap veren firmalar da, global ölçekte değişim yaşamaktadır. E-Ticaret, firmalara en iyi tedarikçiyi seçme ve tüm dünyaya satış yapma imkanı sunar.

E-ticaret'in çalışma şekli şöyledir :

  • Potansiyel müşteri satıcının e-ticaret sitesini ziyaret eder,
  • Ürün/Ürünleri satın almak istediğine karar verir ve alışveriş başlar,
  • Müşteri ürünü/hizmeti ulaştırmanız için gerekli adres, ödeme bilgileri, vb isteyeceğiniz diğer bilgileri verir, Bu bilgiler "Transaction Server"a yönlendirilirek şifrelenir ve SSL "Secure Socket Layer" (Güvenli Soket Katmanı) ile bilgi güvenliği sağlanır,
  • Müşteri tarafından bilgilerin onaylanmasının ardından ürün/hizmet siparişi e-ticaret sitenizin paneline düşer,
  • Ürün gönderimi yapıldığında müşteri bilgilendirmesi yapılır,
  • Ürün müşterinize ulaştığında satış tamamlanmış olur

Siz de bu yeni iş modeli içerisinde yer almak için e-ticaret sitesi yaptırmayı düşünün. Tabi ki siz düşünürken çoğu kişi bu adımı atıyor olacaktır...

Bu durumda size uygun e-ticaret sitesi paketlerimizi incelemenizin de faydası olacağını düşünüyoruz.

Copyright © 2015 SADECEWEB